O nama

Odsjek hemija egzistira na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Tuzli od 2000. godine. U realizaciji nastave na Odsjeku hemija učestvuje 27 doktora nauka (6 redovnih profesora, 10 vanrednih profesora, 11 docenata) i 18 saradnika, od čega je na Odsjeku  hemija stalno zaposleno 12 nastavnika (5 redovnih, 6 vanrednih profesora, 1 docent) i 4 saradnika (4 viša asistenta), kao i 5 spoljnih saradnika. Praktična nastava odsjeka za hemiju izvodi se u  laboratorijama: opšte i neorganske hemije, analitičke hemije, organske hemije, fizikalne i elektrohemije, biohemije, te laboratoriji za analizu tla i geohemijska ispitivanja.

Studijski program “Hemija” na Odsjeku za Hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli po svojoj strukturi odgovara programima preporučenim Bolonjskom deklaracijom (po ETCS sistemu bodovanja) i sličan je studijskim programima više poznatih univerziteta u Bosni i Hercegovini koji su prihvatili ovaj proces. Studijski program je kompatibilan sa europskim visokoškolskim programima koji omogućava dalje školovanje u inostranstvu.

Studijski program “Hemija” omogućava studentima ovladavanje opštim naučnim ili akademskim kompetencijama i praktičnim znanjima, vještinama i sposobnostima koje, po međunarodnim standardima, važe za temeljna znanja iz područja hemije. Studijski program obuhvata i praktičnu nastavu koja se realizira kroz rad u obrazovnim ustanovama, istraživačkim i laboratorijama za kontrolu kvaliteta, kao i u industrijskim preduzećima. 

I ciklus studijskog programa “Hemija”, obuhvata tri usmjerenja:

·           Edukacija u hemiji 

·           Primijenjena hemija

·           Hemija okoline i kontrola kvaliteta

Završetkom I ciklusa studija, studenti stiču stručni naziv Bachelor hemije.

Studijski program II ciklusa “Hemija” na Odsjeku za Hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, sa pripadajućim usmjerenjima Edukacija u hemiji, Primijenjena hemija, Hemija okoline i kontrole kvaliteta i Medicinska hemija je kreiran po uzoru na studijske programe univerziteta zemalja potpisnica Bolonjske deklaracije,  sa ciljem bolje usklađenosti akademskih zvanja i traženih kvalifikacija na prostoru Evropske Unije i šire.

Studijski program II  ciklusa “Hemija” je kompatibilan sa europskim visokoškolskim programima koji studentima omogućava dalje školovanje u inostranstvu kao i jednostavnu nostrifikaciju i prepoznavanje stečenog akademskog zvanja i pratećih vještina i kompetencija.

Studijski program II ciklusa “Hemija”  kombinuje nastavu i naučno istraživanje pod nadzorom iskusnih istraživača iz različitih oblasti primjene hemije. Studijski program omogućava studentima  detaljno razumijevanje nauke koja stoji iza hemijskog istraživanja i korištenih metoda kao i sticanje opštih kompetencija koji će ih osposobiti  da istražuju i sintetiziraju raspoloživa znanja iz oblasti hemije, procijene hemijske metode, njihove mogućnosti i ograničenja,  upravljaju složenim istraživačkim i razvojnim situacijama, primijene  hemijske rezultate u industrijskom i javnom sektoru. Znanja, vještine i kompetencije definirane su u skladu sa nazivom izlazne diplome II ciklusa studija.

Studijski program II ciklusa “Hemija” se izvodi kroz nastavu i naučno- istraživački rad u trajanju od dva semestra, koji se vrednuju sa 30 ECTS za svaki semestar sa ukupno 300 kontakt sati. Ponuđeni nastavni predmeti i sadržaji odgovaraju savremenim istraživanjima i interdisciplinarnog je karaktera. Studijski program II ciklusa “Hemija” akcenat stavlja na sticanju znanja, vještina i kompetencija koje su neophodne magistrima hemije za poznavanje, promoviranje i unapređenje hemije i njene primjene kao važnog segmenta društveno-ekonomskog razvoja.

Prilikom upisa na studijski program student bira jedno od sljedećih usmjerenja:

  1. Edukacija u hemiji
  2. Primijenjena hemija
  3. Hemija okoline i kontrola kvaliteta
  4. Medicinska hemija

Završetkom studija II ciklusa student stiče akademski stepen magistar struke i stučno zvanje Magistar hemije:

a) usmjerenje „Edukacija u hemiji“

b) usmjerenje „Primijenjena hemija“

c) usmjerenje „Hemija okoline i kontrola kvaliteta“.

d) usmjerenje „Medicinska  hemija“

Pravo upisa na studijski program II ciklusa studija imaju sva lica koja su završila dodiplomski studij/ studij I ciklusa  Hemije (I ciklus) i srodne studijske programe u trajanju od četiri godine (sa ostvarenih 240 ECTS bodova), kao i oni koji su završili studij Hemije u dvopredmetnoj grupi predmeta. Upis na II ciklus studija vrši se na osnovu javnog konkursa kojeg raspisuje i njegov sadržaj utvrđuje Senat Univerziteta u Tuzli, na prijedlog Naučno-nastavnog vijeća  Prirodno-matematičkog fakulteta.

Strani državljani i osobe bez državljanstva imaju pravo upisa na studij pod jednakim uslovima kao i državljani BiH.

III ciklus studija realizira se kao zajednički doktorski studij Odsjeka Hemija Prirodno-matematičkog fakulteta i Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli. Po završetku III ciklusa, studenti stiču naziv Doktor prirodnih nauka iz područja primjenjene hemije.

Uslovi za upis na studijski program HEMIJA

Pravo upisa na studijski program “Hemija” I ciklusa studija, na Odsjeku za hemiju PMF-a Univerziteta u Tuzli imaju sva lica koja su završila četverogodišnju srednju školu u zemlji ili inostranstvu, a  klasifikacija i izbor kandidata za upis vrši se na osnovu rezultata prijemnog ispita, te drugih kriterija u skladu sa procedurama i općim aktima koje utvrđuje Senat Univerziteta u Tuzli.

Za upis na navedeni studijski program na Odsjeku za hemiju vrši se rangiranje kandidata na osnovu ukupnog broja bodova ostvarenih prema slijedećim kriterijima:

  1. Opšti kriteriji koji se odnose na postignuti uspjeh u srednjoj školi i maturski ispit.
  2. Pojedinačni kriteriji se odnose na prosjek ocjena iz jednog do tri predmeta u dva razreda srednje škole koji su od značaja za odgovarajući studij. Predmeti koji se boduju za upis na studijski odsjek Hemija po pojedinačnim kriterijima su hemija i biologija. 
  3. Kvalifikacioni ispit za upis na studijski odsjek Hemija – studijski program hemija polaže se iz predmeta Hemija.

Prilikom prijave na konkurs, kandidat navodi svoje preliminarne preferencije u vezi sa usmjerenjem na koje želi da se upiše. Za sva studijska usmjerenja prva četiri semestra su zajednička, a student ima obavezu izbora usmjerenja prilikom upisa u drugu godinu studija u skladu sa kriterijima koje utvrdi Naučno-nastavno vijeće Prirodno-matematičkog fakulteta, na prijedlog Vijeća Studijskog odsjeka Hemija. Nakon izbora studijskog usmjerenja, isto nije moguće ponovno mijenjati, sem na opravdani zahtjev studenta i uz saglasnost Vijeća Studijskog odsjeka Hemija i Naučno-nastavnog vijeća Prirodno-matematičkog fakulteta.

Mogućnosti zapošljavanja (profesionalni status):

  • Bachelor hemije (edukacija u hemiji) osposobljen je za rad u:

– svim osnovnim i srednjim školama (predavati sve predmete iz matične oblasti hemija: opšta, neorganska, analitička, fizikalna, organska hemija, biohemija, radiohemija, primijenjena hemija …).

– visokoškolskim ustanovama kao asistenti za sve predmete iz matične oblasti hemije.

  • Bachelor primijenjene hemije svoja znanja može primijeniti prije svega u hemijskim laboratorijama različitih profila i namjena:

– laboratorije za istraživanje i razvoj,

– laboratorije za kontrolu kvaliteta,

– laboratorije za standardizaciju i praćenje procesa,

– laboratorije u farmaceutskoj, prehrambenoj, prerađivačkoj industriji, industriji papira i celuloze, industriji za obradu mineralnih ulja, automobilskoj industriji, elektroindustriji i drugim granama industrije.

Uz određene uvjete mogu raditi i na visokoškolskim ustanovama.

  • Bachelor hemije – hemija okoline i kontrola kvaliteta svoja znanja može primijeniti u:

hemijskim ispitnim laboratorijama različitih namjena,

– proizvodnim pogonima,

– na poslovima kontrole različitih vrsta proizvoda i zaštite okoline, vodeći se relevantnom nacionalnom i evropskom legislativom koja definiše: sistem kvaliteta u hemijskim ispitnim laboratorijama, standardima ispitivanja i standardima kvaliteta (Direktive i Odluke EC),

– u nacionalnim institucijama koje se bave problematikom kvaliteta proizvoda i zaštite okoliša, te donošenju adekvatnih propisa iz tih oblasti.